Masopust

Zajímavosti

Vánoce jsou za námi a pomalu se nacházíme uprostřed období masopustu.

Slovo MASOPUST má původ ve spojení “ opustit maso” či “upustit od masa”. Nejspíš se jedná o doslovný překlad z románských jazyků. Dokazuje to třeba italský výraz carnevale. Vznikl ze slov carne (v překladu maso) a levare (v překladu odložit, odstranit) což znamená tedy doslova “maso odlož”. Toto slovo se pak dostalo do češtiny dvakrát, a to jednou jako překlad tedy MASOPUST a podruhé jako převzaté slovo – karnelval.

 

V dnešní době označujeme slovem MASOPUST období Tří králů do Popeleční středy. Začíná tedy po Vánočních svátcích a jeho konec není daný, protože Popeleční středa vychází každý rok na jiný den. Dle tradic připadá na 46. den před Velikonoční nedělí a ten najdeme v rozmezí od poloviny února do počátku března. Letos nám Popeleční středa vyšla na 6. března. Po ní by mělo začít postní období které trvá 40 dní a na ně navazují Velikonoce. Během masopustního období se tradičně pořádaly zabíjačky, hodovalo se, veselilo a často se konaly svatby.

 

Z historie

Jak se slavil masopust v českých zemích? Hlavní ingredience byla muzika, dobré jídlo a skvělá nálada. První zábava většinou začala o “masopustní neděli”, kdy se rodina sešla u bohatého oběda, samozřejmě se jeho složení odlišovalo dle finančních prostředků dané rodiny. Nejobvyklejší byly vepřové hody, klobásy, slanina, ale také boží milosti a koblihy smažené na másle. Vše se také hojně zapíjelo pálenkou a pivem. Nedělní oběd ale netrval příliš dlouho, všichni se museli připravit na večerní zábavu. Chodilo se do hospody k muzice a někde jen na náves kde se tancovačky protáhli až do svítání. I v pondělí bylo co slavit, v některých vesnicích pořádali takzvaný “mužovský bál”, kam neměla přístup svobodná chasa. Vše se připravovalo až do úterního maškar průvodu. Maškarní průvod neměl žádná daná pravidla. Masky chodily od jednoho domu ke druhému a záleželo jen na nich, jak pobavily přihlížející. Převážně byly doprovázeny muzikou a vždy je na každém zastavení čekala pálenka či pivo. Výběr masek byl různý, přesto se některé masky rok od roku opakovaly a stali se tradicí. Například mezi ně patřil medvěd s medvědářem, kobyla, bába s nuší a kominík nebo kozel. Veselí vždy ukončil odtroubením ponocný s úterní půlnocí. Odbytím dvanácté hodiny, zábava ustála. Lidé věřili, že pokud by tancovali přes půlnoc, objeví se mezi nimi ďábel v podobě cizince v zeleném kabátě. Tím masopust skončil a středa byla zcela v postním duchu.

 

A pokud budete mít chuť na trochu Masopustních hodů, tak Vás zveme do restaurace Léta Páně, kde jich bude mít dosti 🙂 Přikládáme Vám recept na posvícenské koláčky 🙂 Dobrou Chuť

 

Posvícenské koláčky

Na mísu dáme mouku, cukr, sůl, kůru, strouhané mandle, vanilinový cukr a muškátový oříšek. Do koflíku slazeného mléka dáme zkynouti kvasnice (3 kostky cukru, kvasnice a trochu mléka). Ve zbývajícím mléce rozkvedláme žloutky a vejce. Rozpustíme máslo a sádlo. Všechno promícháme a zaděláme tužší těsto (pokud je řídké, přidáme mouku) a v rukou je na vále 1/2 hodiny hněteme Přikryjeme utěrkou a necháme nejméně 1,5 hod kynout

Z těsta pak krájíme malé kousky a v dlaních uválíme kuličky a z nich placičky. Klademe na vymazaný plech. Poté úzkým dnem skleničky promáčkneme prostředek a naplníme náplní. Okolo pomažeme rozšlehaným vajíčkem. Necháme ještě alespoň čtvrt hodiny kynout a pak upečeme. Pečeme zprudka (180-200 °C horkovzdušná trouba) asi jen 10-15 minut. Dáváme pozor na spálení, ale při pozvolnějším pečení by se koláčky vysušily. Ještě horké je nacukrujeme práškovým a vanilinovým cukrem.

Z této dávky (původně byla dvojnásobná) jsem upekla přibližně 80 koláčků o průměru 7 cm. Do těsta jsem dala polohrubou mouku a částečně i hladkou. Jako tuk jsem namíchala máslo a sádlo. Těsto je nádherně měkké a nadýchané právě díky trpělivému propracování na vále!

 

MASOPUST V LÉTA PÁNĚ

Předkrm:

100g Salát z hovězích líček s cibulí, rozpečený chléb /1a,3,9,10       135,-

Polévka:

Vývar z vepřových kolen s kroupami, česnekem a majoránkou /1c,9  68,-

Hlavní jídla:

 250g Steak z Mangalice , bylinkové gratinované brambory /  435,-

 200g Křupavý vepřový bok, křenové velute, brambora pečená v Josper grillu /1a,7,9      255,-

250g Vepřový řízek z krkovice na česnekovém sádle, brambory s libečkem, majonézou a uzenou cibulí /1a,3,7,10,12       235,-

200g Jitrnice / Jelito s kysaným zelím a vařeným bramborem /1a,10       195,-

 

Dezert:

3ks Posvícenské koláčky /1a,3,7     125,-

Náš sládek doporučuje

0,4l – Speciál Golden Ale 12°

0,5l – Počernická Barborka tmavá 13°        

0,5l – Počernická 12°

Nastavení soukromí

Soubory cookie používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah konkrétním uživatelům a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte. Předvolby můžete spravovat tlačítkem Nastavení soukromí. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat.