Svatý Martin přiváží husí speciality a jiskrná vína

 

Kulinářský podzim je rámovaný nejen vynikajícími dozrávajícími plody, ale také mnoha tradicemi. A ty jsou samozřejmě spojeny s dobrým jídlem a pitím. K vinobraní patří neodmyslitelně ochutnávání čerstvého burčáku a regionální speciality, k posvícení kachna a k svátku svatého Martina mladé víno a husa. Právě tento den znamenal v minulosti důležitý předěl v rytmu života na vesnici: děvečkám a čeledínům končila služba a dostávali mzdu, to vše doprovázely slavnosti a hodování. Svůj prostor má svátek svatého Martina i v současnosti, kdy si tradice a zvyky můžeme vychutnat také v moderní a elegantní podobě.

Svatý Martin je patron vojáků, koní, jezdců a samozřejmě také hus a vinařů. Legenda o něm říká, že v době, kdy sloužil jako římský voják, se podělil se zkřehlým žebrákem o svůj plášť. Další noc se Martinovi ve snu zjevil Ježíš a tato událost jej přivedla k přijetí křesťanství. A co má tento světec do činění s husami? Na to jsou rovnou dvě vysvětlení: První z nich je to, že když byl svatý Martin jmenován biskupem v Tours, nechtěl tento titul kvůli své skromnosti přijmout. Schoval se tedy před vyslanci přinášejícími mu zprávu o jmenování do husince. To mu však nebylo nic platné, protože jej husy svým kejháním prozradily. Druhá verze říká, že právě husy rušily svatého Martina při kázání natolik, že za to nezvedení opeřenci dodnes pykají na pekáči.

 

Čas bujarosti a taškařic

Ve skutečnosti byly ale důvody, proč se na tento svátek pečou právě husy, spíše pragmatické. Hospodáři se připravovali na zimu a zbavovali se zvířat, která se nehodila k chovu nebo by nepřežila chladné měsíce. Tradičně se husa dělala se zelím a knedlíkem, případně s bramborovými lokšemi maštěnými husím sádlem. Každopádně byl ale tento svátek velmi oblíbený. Kromě husy se pekly například také martinské rohlíky, kterými podarovávala děvčata své hochy, nebo svatomartinské podkovy plněné mákem či povidly, které dostávali čeledíni spolu s výslužkou. Konaly se nejrůznější výroční trhy, jarmarky a celkově se poměrně bujaře slavilo. Dokládají to záznamy o nejrůznějších taškařicích a schválnostech, které rozdováděná chasa tropila.

 

 Svatomartinské pranostiky:

 

– Když na sv. Martina mráz uhodí, na rok dobré víno se urodí.

– Na sv. Martina jiskrná vína.

– Na sv. Martina, drž se synku komína.

– Sv. Martin přijíždí na bílém koni.

– O svatém Martině husa nejpěkněji zpívá.

– Radost Martina je hus a džbán vína.

– Na sv. Martina bývá dobrá peřina.

– Martinův led, bude vodou hned.

– Na sv. Martin, ještě se tam vrátím, ale na svatého Mikuláš mě tu najisto máš.

Svátek vína

 11. listopad ale není spojen jen s husí pečínkou. Svátek sv. Martina je také zásadní pro vinařský rok: od tohoto dne je totiž možné oficiálně pít a prodávat mladé víno. Na svatomartinské ochutnávaní vína, které je českou obdobou francouzských oslav Beaujolais nouveau, se těší vinaři i znalci. Pokud je totiž svatomartinské víno dobré, předznamenává to, že kvalitní bude celý ročník. A jak chutnají nová vína? Jsou osvěžující, mají ovocný nádech, jsou lehká a mají také nižší obsah alkoholu: okolo 12 procent.

 

Nechte se rozmazlovat se speciálním svatomartinským menu

Nemáte čas na pečení husy, které může trvat někdy až 12 hodin? Nebo vám poměrně těžká pečínka s knedlíkem nevyhovuje? Husí maso je velmi variabilní a se dá použít i mnoha jinými lákavými způsoby. A právě na něm je vystavěné naše speciální svatomartinské menu Novesvato, které si můžete dopřát v restauraci Al Mulino. Husí maso v něm doplňují pečlivě vybrané podzimní ingredience jako jsou ořechy, jedlé kaštany, jablka nebo dýně. Celé menu zahajuje Raviola farcito con ragú d’oca, raviola plněná husím ragú s dýňovou pěnou a ryzcem. Následuje polévka Crema di castagne, která důmyslně propojuje chuť jedlých kaštanů a smyslné vanilky. Následně si můžete vybrat ze dvou hlavních chodů: můžete si dát buď husí roládu s tyrolským špekem, šafránovým risottem a jablky v karamelu nebo kachní stehýnko v konfitu a bramborový závin s ořechy a rozinky v Novellu. To vše uzavře sladká tečka: Cioccolato fondente e ubriachi mirtilli – dekadentní čokoládový fondant, doplněný mascarpone s nugátem a teplými brusinkami.

Žádné svatomartinské menu se samozřejmě neobejde bez dobrého vína. My pro vás máme nachystanou italskou specialitu Novello z vinařství Concilio z Trentina. Toto úžasné mladé víno je jako dělané k podzimním delikatesám, je lehké, v chuti příjemné a zaujme vás svojí vůní, jež připomíná třešně a švestky. Pokud preferujete moravská vína, určitě vám bude chutnat výborné svatomartinské z proslulého vinařství Hany a Františka Mádlových z Velkých Bílovic. U nás můžete ochutnat jejich mladý Muškát moravský, Müller Thurgau, Zweigeltrebe rosé a Svatovavřinecké.

Nastavení soukromí

Soubory cookie používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah konkrétním uživatelům a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte. Předvolby můžete spravovat tlačítkem Nastavení soukromí. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat.