Jak posílit imunitu

Máme tu leden, nový rok a převážná většina z nás pociťuje ještě odezvy Silvestra. K tomu zima a pochmurné počasí nám na imunitě nepřidá. Jak jí ale posílit? Pokud se Vám nechce zrovna do lékárny tak sáhněte potom, co najdete doma. Začněte zinkem, je to minerál, který přispívá obranyschopnosti organismu a urychluje proces uzdravování. Pokud tedy pociťujete že na Vás leze jakýsi bacil, sáhněte co nejdříve po zinku. V potravinách ho můžete najít zejména v játrech, tmavém masu, mléku, vaječných žloutcích a mořských živočiších, a to hlavně v ústřicích (ano, neslouží jen jako afrodiziaka :)).

Stálá klasika, kterou Vám doporučí každý lékař i bába kořenářka je vitamín B. Je totiž klíčový pro zdraví nervového systému, mozku a srdce, proto by neměl našemu tělu chybět. Pokud hodně sportujete, nebo je Vaše tělo pravidelně zatěžováno větší námahou, mohou Vám právě vitamíny B pomoci s prevencí proti onemocnění či vyčerpání organismu. Vitamín B, také jako B komplex, jsou kvasnice, celozrnné obiloviny, luštěniny, ořechy, ale například i ryby.

Dalším důležitým vitamínem, který všichni známe, je vitamín C, pokud máme v těle dostatečné množství nemusíme se obávat oslabeného imunitního systému. Vitamín C aktivně pomáhá tělu bojovat s bakteriemi, viry a také proti potenciálně rakovinotvorným buňkám.

Vitamín dodáte tělu konzumací zeleniny, hlavně brokolice, zelí či růžičkové kapusty.

Rakytník

No, a pokud se Vám nechce hledat, co jaká potravina osahuje, vřele vám doporučujeme, nyní velmi oblíbenou vitamínovou bombu s názvem rakytník. Jak rakytník vypadá? Barva jeho plodu je obvykle oranžová až červená. Chuť, jakou jednotlivá bobulka má, je zase vytvářena podle množství sacharidů a tím způsobuje sladší, nebo i trpčí chuť. Je to až neuvěřitelné, ale Rakytník obsahuje vitamín B, B1, B2, B3, B6, B9 (kyselina listová), vitamín C, D, (ten přispívá ke správnému růstu kostí a vývoji vápníku a fosforu), dále pak vitamín E (esenciální mastné kyseliny) a vitamín K, který ovlivňuje krevní srážlivost.

 

Recept

Udělejte se doma vitamínový nápoj z rakytníku, který Vás posílí v období chřipek a nachlazení.

složení:

  • voda 1 l
  • rakytník 1 hrst
  • Med 1 lžíce

Pokud máte doma rakytník na své zahrádce, v podzimním nebo brzkém zimním období si rakytník můžeme natrhat čerstvý. Rakytník dáme do mixéru s trochou vody, promixujeme, přidáme med (můžeme použít i jiné sladidlo, třeba sirup z Agáve) a dolijeme vodou. Přecedíme přes plátýnko (utěrku) a můžeme ihned podávat. Pokud nemáte zrovna po ruce čerstvý rakytník, můžeme použít i rakytník z mrazáku, nebo přecezenou šťávu zmrazenou jako kostky ledu.

Pokud budete před samotnou vlastní výrobou ochutnat, jak taková limonáda chutná, zveme vás na domácí rakytníkovou limonádu do Al Mulina, kde si ji připravuje přesně tak, jak je psáno. A co je psáno to je dáno.

Přejeme co nejméně chřipek a bacilů a plno krásných zdravých dnů!

Nastavení soukromí

Soubory cookie používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah konkrétním uživatelům a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte. Předvolby můžete spravovat tlačítkem Nastavení soukromí. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat.